De două "instituții" trebuie să te ferești în România: tribunalul și spitalul. Ai toate șansele să ieși mort sau cu viața distrusă din ele.
Pentru dezastrul din spitale există explicația simplă a faptului că nu avem suficienți bani. Suntem prea săraci pentru a ne permite servicii medicale performante în toate spitalele. Pentru murdăria din Justiție nu oferă nimeni niciun răspuns decent. Scuza banilor nu există. S-au băgat sume uriașe în sistemul judiciar.
Judecătorii și procurorii primesc de la stat venituri pe care nu le visează mulți medici. Alții își riscă libertatea pentru astfel de sume, când iau mită de la pacienți. "Condițiile de muncă" sunt mai mult decât decente și s-au plătit bani grei pentru ca sistemul judiciar să fie dotat cu tot ce are nevoie, de la computere performante până la rețele de televiziune cu circuit închis. Toate "serviciile" care lucrează pentru sistemul judiciar au bugete obeze. Bugete care cresc cu nesimțire de la un an la altul.





