Solul românesc dispune de resurse naturale enorme. Pe lângă petrol, gaz şi cupru aici se găsesc şi cele mai mari zăcăminte de aur şi argint ale Europei, scrie miercuri cotidianul austriac Wirtschaftsblatt într-un articol dedicat potenţialului economic al ţării noastre.
Cotidianul austriac porneşte în analiza sa de la un istoric al exploatării petroliere din România. Bucureştiul secolului al XIX-lea nu a devenit întâmplător prima capitală cu un sistem extins de iluminare stradală. Acest lucru a fost facilitat de industria petrolieră care se dezvolta în jurul rafinăriilor din oraşul Ploieşti. Acesta a fost Dallasul epocii industriale timpurii, notează Wirtschaftsblatt.






