Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta colonialism economic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta colonialism economic. Afișați toate postările

joi, 7 iunie 2012

Presa austriacă despre România: Săraca ţară bogată

Solul românesc dispune de resurse naturale enorme. Pe lângă petrol, gaz şi cupru aici se găsesc şi cele mai mari zăcăminte de aur şi argint ale Europei, scrie miercuri cotidianul austriac Wirtschaftsblatt într-un articol dedicat potenţialului economic al ţării noastre.

Cotidianul austriac porneşte în analiza sa de la un istoric al exploatării petroliere din România. Bucureştiul secolului al XIX-lea nu a devenit întâmplător prima capitală cu un sistem extins de iluminare stradală. Acest lucru a fost facilitat de industria petrolieră care se dezvolta în jurul rafinăriilor din oraşul Ploieşti. Acesta a fost Dallasul epocii industriale timpurii, notează Wirtschaftsblatt.

marți, 21 februarie 2012

FT: A apărut prima colonie în zona euro. Cine este cuceritorul și pe cine a îngenuncheat

Strategia Germaniei pentru Grecia pare sa vrea sa le faca viata grecilor atat de insuportabila incat acestia sa ceara ei insisi sa iasa din zona euro, o strategie de suicid asistat in "prima colonie a zonei euro", scrie editorialistul Financial Times (FT) Wolfgang Munchau, preluat de Mediafax.

"Strategia germana pare sa urmareasca sa faca viata grecilor atat de insuportabila, incat acestia sa vrea singuri sa iasa din uniunea monetara. In mod cert, Merkel nu vrea sa fie prinsa cu arma crimei in mana. Este o strategie de suicid asistat, una extrem de periculoasa si iresponsabila", scrie editorialistul FT.