Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta euro. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta euro. Afișați toate postările

marți, 21 februarie 2012

FT: A apărut prima colonie în zona euro. Cine este cuceritorul și pe cine a îngenuncheat

Strategia Germaniei pentru Grecia pare sa vrea sa le faca viata grecilor atat de insuportabila incat acestia sa ceara ei insisi sa iasa din zona euro, o strategie de suicid asistat in "prima colonie a zonei euro", scrie editorialistul Financial Times (FT) Wolfgang Munchau, preluat de Mediafax.

"Strategia germana pare sa urmareasca sa faca viata grecilor atat de insuportabila, incat acestia sa vrea singuri sa iasa din uniunea monetara. In mod cert, Merkel nu vrea sa fie prinsa cu arma crimei in mana. Este o strategie de suicid asistat, una extrem de periculoasa si iresponsabila", scrie editorialistul FT.

vineri, 11 noiembrie 2011

Olanda: Partidul Libertăţii vrea să renunţe la euro şi să revină la florinul olandez

PVV doreste sa realizeze un studiu privind iesirea Olandei din zona euro si revenirea la florinul olandez, anunta liderul formatiunii, populistul Geert Wilders, citat de AFP.

"Guvernul ne sperie anuntandu-ne ca lumina se va stinge daca vom iesi din zona euro. Sigur, ne-ar costa ceva, dar vreau sa stiu daca revenirea la florinul olandez nu ar fi mai benefica", a declarat Wilders intr-un interviu acordat ziarului Telegraaf.

Daca studiul, care va fi comandat unui institut international, va confirma acest rezultat, PVV va solicita organizarea unui referendum pe tema iesirii din zona euro.

marți, 6 septembrie 2011

Nigel Farage, eurodeputat britanic: „UE nu are mari şanse de supravieţuire“

Unul dintre cei mai vocali eurosceptici de la Bruxelles, Nigel Farage, declară pentru „Adevărul Europa“ că moneda unică e „un dezastru fără egal“ şi că libera circulaţie e „o prostie“. Nigel Farage spune că nu e surprins deloc de criza zonei euro şi consideră că valuta comunitară e „o închisoare monetară“.

„Adevărul Europa": Ce părere aveţi despre criza din UE?

Nigel Farage: Inevitabilă, previzibilă. Acum patru ani, ne-am aşezat în faţa Parlamentului European de la Strasbourg care era în sesiune plenară şi am împărţit monede euro de ciocolată, împreună cu o vedere pe care am scris mesajul: "Vă rugăm să le mâncaţi cât nu se topesc". Spunem acest lucru de mult timp - că se va sfârşi printr-un dezastru. Nu poţi forţa state cu politică diferită într-o uniune economică. Am fost foarte norocoşi în Marea Britanie că ne-am dat seama la timp că va fi un dezastru şi că nu ne-am alăturat. Acest lucru ne-a salvat de la închisoarea monetară care este moneda euro. Ce se întâmplă acum nu mă surprinde deloc.

sâmbătă, 11 decembrie 2010

Nemţii reînvie marca germană

Germania încă tânjeşte după vechea monedă. Un sondaj recent arată că aproape jumătate din populaţia Germaniei îşi doreşte să revină la marca germană. Mai mult, circa 13 miliarde de mărci sunt încă în circulaţie aşa că mulţi comercianţi acceptă încă vechea monedă, scrie bbc.co.uk.

În luna decembrie, mulţi comercianţi acceptă, cu zâmbetul pe buze, mărci germane. Nostalgicii vechii monede vor avea surpriza ca în timpul unei promenade prin pieţele amenajate cu ocazia sărbătorilor de iarnă să îşi poată cumpăra un cârnat bratwurst sau o bere plătind cu mărci germane.