Reprezentanții primăriei și ai CJT au încercat să organizeze la Timișoara un concert cu trupa legendarului Mark Knopfler, însă s-au lovit de refuzul categoric al muzicianului britanic din cauza crimelor înfăptuite de țiganii din România.
Negocierile pentru aducerea lui Mark Knopfler la Timișoara au avut loc în urmă cu câțiva ani. În urma corespondențelor cu managerul celui care a pus bazele legendarei formații Dire Straits, s-a convenit ca românii să plătească 100.000 de euro, pentru un concert în aer liber, în Piața Unirii. Primăria și CJT au decis să împartă frățește plata pentru a organiza mega concertul din Timișoara.
“După ce am rezolvat cu greu împreună cu CJT aranjamentele financiare, Mark Knopfler a refuzat să mai vină în România, pentru că în clipa aceea țiganii din România se destrăbălau prin Italia, jefuind și violând. Asta a fost cel puțin motiviul oficial de refuz”, a dezvăluit Adrian Orza, care a fost viceprimarul Timișoarei timp de 12 ani.