Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheş, a declarat pentru RRA că decizia de demolare a unor construcţii ilegale ale ţiganilor - care a stârnit critici internaţionale, inclusiv din partea SUA - nu e negociabilă şi că pe primul loc în preocupările sale se află siguranţa acestor oameni, potrivit NewsIn.
Cherecheş a sublinia că demolarea aşezărilor improvizate aparţinând unor locuitori de etnie ţigănească din Baia Mare nu este o acţiune împotriva comunităţii în chestiune.
"Noi nu îi eliminăm din acea zonă, îi demolăm şi-i lăsăm sub cerul liber. Le vom oferi celor care sunt din Baia Mare condiţii minime şi decente de trai, cu apă, cu canalizare, cu încălzire, astfel încât să-şi poată duce un trai decent. Celorlalţi, care nu sunt din municipiul nostru şi şi-au construit ilegal adăposturi, îi vom demola şi nu au altă variantă decât să se întoarcă la domiciliile de unde provin", a declarat primarul Cherecheş.





