Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta tigani baia mare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tigani baia mare. Afișați toate postările

joi, 1 septembrie 2011

Cherecheş spune că decizia de demolare a aşezărilor ilegale ale ţiganilor nu e negociabilă

Primarul Catalin Chereches (Baia Mare) reactioneaza la comunicatul Ambasadei SUA: Un gest neinspirat. Asteptam scuzele americanilor
Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheş, a declarat pentru RRA că decizia de demolare a unor construcţii ilegale ale ţiganilor - care a stârnit critici internaţionale, inclusiv din partea SUA - nu e negociabilă şi că pe primul loc în preocupările sale se află siguranţa acestor oameni, potrivit NewsIn.

Cherecheş a sublinia că demolarea aşezărilor improvizate aparţinând unor locuitori de etnie ţigănească din Baia Mare nu este o acţiune împotriva comunităţii în chestiune.

"Noi nu îi eliminăm din acea zonă, îi demolăm şi-i lăsăm sub cerul liber. Le vom oferi celor care sunt din Baia Mare condiţii minime şi decente de trai, cu apă, cu canalizare, cu încălzire, astfel încât să-şi poată duce un trai decent. Celorlalţi, care nu sunt din municipiul nostru şi şi-au construit ilegal adăposturi, îi vom demola şi nu au altă variantă decât să se întoarcă la domiciliile de unde provin", a declarat primarul Cherecheş.