
Companiile Coca-Cola, Star Foods, Nestle, Burger King, Ferrero, General Milks, Mars, Kraft şi Unilever nu vor mai face publicitate pentru copiii sub 12 ani la produsele alimentare nesănătoase, după ce au semnat "Codul etic pentru publicitate adresată copiilor". De asemenea, aceste companii nu vor mai face campanii ale produselor de tip fast-food in şcolile primare. "Acesta este un exemplu al modului in care industria poate sprijini promovarea unei diete echilibrate şi a unui stil de viaţă sănătos. Industria alimentară din Romania şi-a asumat rolul de coordonator la nivel european al luptei impotriva obezităţii", spune reprezentantul World Federation of Advertisers (Federaţia Mondială a Publicitarilor), Will Gilroy, potrivit NewsIn. (...)
In plus, Ministerul Sănătăţii a făcut publică, in august, o listă a alimentelor care nu vor mai fi comercializate in şcoli şi grădiniţe, potrivit recomandărilor specialiştilor in nutriţie. Potrivit listei, nu mai pot fi vandute alimentele cu conţinut mare de zahăr, grăsimi şi sare. Pentru sănătatea şcolarilor şi a preşcolarilor, sunt interzise şi alimentele care, prin conţinut, au peste 300 Kcal pe unitatea de vanzare, mai puţin sandvişurile, care pot avea pană la 350 Kcal. Lista mai conţine produse precum hamburgerii, pizza, preparatele de patiserie, cartofii prăjiţi şi mezelurile grase, deoarece acestea au un conţinut mare de grăsimi pe suta de grame. Elevii nu mai pot cumpăra de la magazinele din incinta şcolilor nici chips-uri, covrigei, sticks-uri, snacks-uri, alune sărate şi seminţe sărate, din cauză că acestea conţin peste 1.5 grame de sare pe 100 de grame de produs. Sursa:
Ziua online