Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta produse daunatoare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta produse daunatoare. Afișați toate postările

luni, 17 octombrie 2011

Made in China: Dacă frecventaţi restaurantele chinezeşti sau cumpăraţi pui importaţi din China, TREBUIE SĂ ŞTIŢI!...

Zilnic China comunistă intoxică lumea cu produse alimentare nocive! De la laptele praf cu melamină la orezul din plastic, medicamentele falsificate şi carnea de pui de găină morţi din cauza unor boli diverse. Ei pot  furniza mii de tone de pui morţi în fiecare săptămână. Cum se procedează? Priviţi!

În zori începe cursa pentru colectarea puilor de găină morţi

sâmbătă, 12 februarie 2011

În loc de mâncare, China ne vinde produse nocive: orez din plastic!

Dupa scandalul produselor chinezesti contaminate cu melamina, China este implicata intr-o noua problema legata de alimente. Cateva publicatii coreene acuza companiile chinezesti ca produc si vand orez amestecat cu plastic.
Ziarul The Korea Times scrie ca in China s-ar produce si vinde orez din plastic, ceea ce poate fi extrem de periculos pentru sanatatea consumatorilor.

Se pare ca exista cateva companii chinezesti care produc orez fals, amestecandu-l pe cel adevarat cu plastic. Orezul fals este distribuit apoi in orasul chinez Taiyuan, din provincia Shaanxi.

Orezul fals este un amestec de cartofi, cartofi dulci si plastic. Este obtint prin amestecarea cartofilor in forma grauntelui de orez, dupa care se adauga rasini sintetice.

joi, 11 decembrie 2008

Nouă companii nu-şi vor mai promova produsele nesănătoase in randul copiilor sub 12 ani

Companiile Coca-Cola, Star Foods, Nestle, Burger King, Ferrero, General Milks, Mars, Kraft şi Unilever nu vor mai face publicitate pentru copiii sub 12 ani la produsele alimentare nesănătoase, după ce au semnat "Codul etic pentru publicitate adresată copiilor". De asemenea, aceste companii nu vor mai face campanii ale produselor de tip fast-food in şcolile primare. "Acesta este un exemplu al modului in care industria poate sprijini promovarea unei diete echilibrate şi a unui stil de viaţă sănătos. Industria alimentară din Romania şi-a asumat rolul de coordonator la nivel european al luptei impotriva obezităţii", spune reprezentantul World Federation of Advertisers (Federaţia Mondială a Publicitarilor), Will Gilroy, potrivit NewsIn. (...)
In plus, Ministerul Sănătăţii a făcut publică, in august, o listă a alimentelor care nu vor mai fi comercializate in şcoli şi grădiniţe, potrivit recomandărilor specialiştilor in nutriţie. Potrivit listei, nu mai pot fi vandute alimentele cu conţinut mare de zahăr, grăsimi şi sare. Pentru sănătatea şcolarilor şi a preşcolarilor, sunt interzise şi alimentele care, prin conţinut, au peste 300 Kcal pe unitatea de vanzare, mai puţin sandvişurile, care pot avea pană la 350 Kcal. Lista mai conţine produse precum hamburgerii, pizza, preparatele de patiserie, cartofii prăjiţi şi mezelurile grase, deoarece acestea au un conţinut mare de grăsimi pe suta de grame. Elevii nu mai pot cumpăra de la magazinele din incinta şcolilor nici chips-uri, covrigei, sticks-uri, snacks-uri, alune sărate şi seminţe sărate, din cauză că acestea conţin peste 1.5 grame de sare pe 100 de grame de produs. Sursa: Ziua online