Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta siria. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta siria. Afișați toate postările

sâmbătă, 2 iunie 2012

MANIPULARE MACABRĂ: Informaţia lansată de comunitatea siriană din Timişoara potrivit căreia două cetățence românce ar fi murit în Siria este FALSĂ!


Informaţia lansată de comunitatea siriană din Timişoara potrivit căreia două cetățene românce de origine siriană ar fi murit în timpul atacurilor care au avut loc în Hula pe data de 25 mai este FALSĂ, cele două femei fiind în viaţă, a declarat, pentru MEDIAFAX, Bogdan Oprea, purtătorul de cuvânt al preşedintelui Băsescu.

"Sunt în măsură să afirm că informaţia lansată de comunitatea siriană din Timişoara potrivit căreia două românce ar fi murit în timpul atacurilor care au avut loc în Hula pe 25 mai a.c. este falsă, iar cele două femei se află în viaţă", a spus purtătorul de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu.

De asemenea, el a arătat că Administraţia Prezidenţială face apel la organizaţiile siriene din România "să nu lanseze informaţii false cu scopul de a-şi exprima convingeri politice".

joi, 17 noiembrie 2011

Caravana "rebelilor" sirieni, la Timişoara

Curg fluvii de ştiri despre evenimentele din Siria. Începi să te întrebi dacă nu sunt toate scrise cu simbrie. Zona reprezintă pentru mine o ciudăţenie plină de haz şi, cel mult, o curiozitate. Nu am motive să mă interesez prea mult ce se întâmplă acolo. Chiar dacă, am simpatii pentru naţionaliştii din întreaga lume şi un dispreţ profund şi justificat pentru islamiştii care încearcă să îi ia locul lui Bashar al-Assad pentru a i-l da lui..."Allah"...
Mă interesează mai mult "Siria" de lângă noi. "Siria" din Timişoara. Comunitatea sirienilor din oraşul nostru a ajuns sa constituie o ameninţare pentru echilibrul etno-cultural şi social al burgului. La şcoli altădată cu renume, acum sunt clase ticsite  aproape în întregime cu sirieni şi metişii lor. Multe progenituri siriene s-au implicat în grupări anarhiste underground care practicau violenţa împotriva identitarienilor. Evaziunea fiscală şi mafia arabă au dat unuia dintre ei porecla de ... "Prinţişorul Banatului". Un individ privilegiat de poliţie, serviciile secrete, potentaţii politici ai vremurilor, dar un "prinţişor" care ar râmâne şi fără proba pentru recoltare sanguină dacă într-o întâlnire mediavală, cavalerească, evident fantastică, s-ar duela cu patronul nostru spiritual Eugeniu de Savoia, adevăratul şi unicul Prinţ al Banatului. Pomenesc un duel cu sabia pentru că individul are o atracţie faţă de lupta cu sabia, precum alogenii din clanurile de zburătoare. În 1994, într-un adevărat război cu alţi arabi, un duşman de-al lui "Rami" a fost decapitat cu sabia, se pare că exact de către acesta. Cert "nu se ştie" pentru că procurorul a primit ordin să elibereze arestaţii şi să sisteze ancheta...

În sfârşit, interesaţi de o astfel de comunitate efervescentă, am ajuns în centrul oraşului, între magazinul Bega şi hotelul Continental, acolo unde îşi aveau cortul "rebelii locali" ai regimului naţionalist secular al lui Bashar al-Assad. Era sfârşit de septembre şi ei adunau semnături contra ambasadorului sirian din România. Ne-am abordat reciproc. Ei voiau doar o semnătură de la mine şi camaradul meu care a captat aceste imagini. Am încercat să legăm un dialog. Nu am prea reuşit. Nu am reuşit pentru că erau dezavantajaţi de lipsa argumentelor şi a soluţiilor. În absenţa lor ne-au vârât
sub nas o fotografie uriaşă cu copii morţi. Cică victimele lui Bashar al Asad. Am luat imaginea şi am jucat rolul lui: "Sunt victimele islamiştilor care vor să distrugă Siria. Aceşti copii sunt victimele sioniştilor şi occidentalilor care vor să distrugă naţionalismul pan-arab." Tăcere. Nu erau pregătiţi pentru un dialog. Nu i-a ajutat nici cafeaua tradiţională pe care ne-a oferit-o şi am refuzaţ-o cât am putut de elegant. Le-am cerut numele celui care îl poate înlocui acum pe Assad. Nu au fost capabili să îmi ofere unul. Aveau invariabil un răspuns: "Allah! Allah să conducă Siria, nu Bashar şi familia lui". Dar un om care să îi ia locul lui Bashar aveţi, ştie vreunul dintre voi? "Allah, să ne conducă Allah". "Bine, dar dacă voi nu-l ajutaţi pe "Allah, Allah", la conducerea Siriei va ajunge o marionetă a sioniştilor, a evreilor, a Israelului", zice mintea mea. "Are grija Allah", spun buzele lor... "Ştii când ajungi pe aeroportul din Siria, trebuie să te închini lui Bashar. Dar ar trebui să te închini lui Allah. El trebuie să conducă Siria", se grăbeşte să adauge unul cu ochii ieşindu-i din orbite, temperat de ceilalţi. Plictisit de "Allah", am încercat să discutăm despre istoria Siriei. I-am întrebat dacă au cunoştinţă cum a apărut acest steag, de ce au aceste culori: roşu-alb-negru? Habar n-avea niciunul. Cică "aaa, păi e foarte vechi, dinainte de 1975" :)) Nu auziseră de niciunul dintre numele germane care le-au influenţat profund viaţa după al doilea război mondial şi le lăsaseră moştenire, alături de o organizare statală modernă şi o politică externă coerentă, orientată clar,  un steag. De ce aveţi steagul ăsta cu roşu, alb şi negru? "Aşa a vrut Allah!" Nicio îndoială că Bashar al-Assad spune adevărul când afirmă că în Siria se dă "o luptă între islamism şi pan-arabism". Antecedentele din Tunisia, Egipt şi Libia îi dau credibilitate. Iar întâlnirea noastra cu opozanţii lui nu ne-a lasat niciun dubiu. Întâlnire după care nu ai cum să nu simpatizezi cu regimul preşedintelui Bashar al-Assad.
Ne-au plăcut în mod deosebit pozele cu copii sirieni, îmbrăcaţi în uniforme frumoase şi salutând cu braţul drept întins spre cer.

joi, 6 octombrie 2011

Preşedintele sirian ameninţă că va ataca Israelul, în cazul unei intervenţii militare occidentale

Preşedintele sirian Bashar al-Assad a ameninţat că va ataca Israelul în cazul unei intervenţii militare occidentale în ţara sa, relatează agenţia iraniană Fars, citată de RIA Novosti, relatează NewsIn.

“Dacă împotriva Damascului sunt luate măsuri nesăbuite, nu avem nevoie de mai mult de şase ore pentru a transfera sute de rachete până la Înălţimile Golan ca să le lansăm asupra Tel Aviv-ului”, ar fi declarat Assad, ieri, la o întâlnire cu ministrul turc de externe, Ahmet Davutoglu.
Assad a spus, de asemenea, că va chema în ajutor mişcarea şiită libaneză Hezbollah.
“Toate aceste evenimente se vor întâmpla în trei ore, dar în următoarele trei ore, Iranul va ataca navele de război americane din Golful Persic, iar interesele americane şi europene vor fi ţintite simultan”, a ameninţat Bashar al-Assad.