Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta secesionism. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta secesionism. Afișați toate postările

marți, 13 noiembrie 2012

100.000 de americani din Texas și alte state americane cer SECESIUNEA la Casa Albă

Peste 100.000 de americani au depus petitii pe site-ul Casei Albe in care cer secesiunea unor state, dupa realegerea presedintelui Barack Obama, relateaza BBC News Online.

Cererile, care au fost depuse pe site-ul Casei Albe, provin din 20 de state americane care au votat pentru republicanul Mitt Romney.

Constitutia americana nu cuprinde nicio clauza care sa permita statelor sa paraseasca Uniunea. Pana luni seara Casa Alba nu a raspuns.

In total, au fost depuse peste 20 de petitii. Una dintre ele, cea din Texas, a atins 25.000 de semnaturi, pragul la care Casa Alba promite un raspuns.

duminică, 1 aprilie 2012

Serbia: Susținătorii autonomiei Voivodinei doresc crearea unei „Republici Federale a Serbiei”

Astăzi la Novi Sad (Satu Nou), în Serbia, a fost programată desfășurarea celei de-a patra reuniuni a „Convenției Voivodina” cu scopul de a conduce la crearea unei Republici Federale a Serbiei formată din două state, Republica Serbia și Republica Voivodina. Voivodina este o provincie autonomă din nordul Serbiei și pentru care Alianţa Maghiarilor din Voivodina (SVM) a cerut o „mai largă autonomie”.

Principalul promotor al creării Republicii Voivodina este însă Liga Social Democraților din Voivodina. Aleksandra Jerkov, purtătorul de cuvânt al Ligii Social Democraților din Voivodina, a declarat că modificarea Constituției a fost o condiție necesară pentru ameliorarea condiției Voivodinei, iar ideea creării unei Republici a Voivodinei nu este nouă, partidul său propunând încă din 1999 acest statut. Liga Social Democraților din Voivodina și-a răspândit mesajele secesioniste și în limba română după cum vedeți lecturând publicația „Voivodina liberă” (1, 2, 3), fiind totodată și inițiatoarea unor alte legi cu caracter anti-sârbesc care au făcut ținte și victime printre patrioții sârbi. În baza legii denumită de LSDV „Legea ANTIFA”, au luat drumul închisorilor social-democrate mai mulți naționaliști sârbi condamnați pentru delict de opinie.