Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta texas. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta texas. Afișați toate postările

marți, 13 noiembrie 2012

100.000 de americani din Texas și alte state americane cer SECESIUNEA la Casa Albă

Peste 100.000 de americani au depus petitii pe site-ul Casei Albe in care cer secesiunea unor state, dupa realegerea presedintelui Barack Obama, relateaza BBC News Online.

Cererile, care au fost depuse pe site-ul Casei Albe, provin din 20 de state americane care au votat pentru republicanul Mitt Romney.

Constitutia americana nu cuprinde nicio clauza care sa permita statelor sa paraseasca Uniunea. Pana luni seara Casa Alba nu a raspuns.

In total, au fost depuse peste 20 de petitii. Una dintre ele, cea din Texas, a atins 25.000 de semnaturi, pragul la care Casa Alba promite un raspuns.