marți, 13 noiembrie 2012
Canada: Pedepse severe pentru mascarea feței la manifestațiile publice
sâmbătă, 21 ianuarie 2012
Jandarmii i-au filmat ilegal pe protestatari VIDEO
În cadrul emisiunii Secrete de Stat, Florin Hulea a recunoscut că nu există un temei legal prin care Jandarmeria să aibă dreptul a filma oamenii ieşiţi în stradă, doar pentru a-i băga într-o bază de date.
joi, 13 octombrie 2011
STATUL POLIŢIENESC VREA PUTERI SPORITE: Cezar Preda vrea SRI-ul să ancheteze penal
marți, 1 februarie 2011
Înainte spre statul totalitar: Jandarmeria vrea să cumpere "echipamente de reprimare a revoltelor"!
joi, 15 aprilie 2010
Românii vor avea o amprentă electronică obligatorie, pe platforma eRomânia, pentru care vor plăti taxă
Obligatorie de la anul, semnătura electronică va fi necesară de exemplu la înscrierea copilului la şcoală sau la înmatricularea maşinii. Amprenta electronică nu se va obţine gratuit, ci contra cost.
Fiecare cetăţean îşi înregistrează pe internet datele din buletin, creându-şi aşadar o semnătura electronică. Totul se va face contracost.
duminică, 2 noiembrie 2008
Statul politienesc: Trojanul, "armă antitero" conform unui proiect al poliţiei germane
E-mailurile - trojan vor putea fi folosite, conform legislaţiei germane, ca armă în lupta antiteroristă, transmite AFP. Un trojan sau troian este un program, o bucată de cod programată să execute operaţii neautorizate, de regulă cu efect distrugător asupra calculatorului pe care ajunge.Remote Forensic Software este, însă, criticat de sindicate şi de politicienii de stânga din Germania, ei văzând în această măsură o posibilitate de a ingerinţă în viaţa personală.
luni, 25 august 2008
Asalt la un concert nationalist in Germania

marți, 8 aprilie 2008
Vodafone si Orange dau serverele la ascultat
Companiile de telefonie au declarat ca vor respecta legea, asa cum a fost ea dictata in sedinta secreta la CSAT din 25 martie. SRI recunoaste ca va avea acces total la informatiiDezvaluirile Ziarului Ziua privind obligarea firmelor de telefonie si Internet de a pune la dispozitia SRI serverele de management al interceptarii si consolele de administrare si operare pe care le detin au declansat o adevarata furtuna in randul reprezentantilor anumitor firme care ofera asemenea solutii, dar si in randul politicienilor. Dupa cum v-am informat in editia de ieri, presedintele Basescu si premierul Tariceanu au aprobat in ultima sedinta CSAT o hotarare prin care SRI va avea acces total la echipamentele firmelor de comunicatii pentru a efectua interceptari. Masura a fost transmisa firmelor din domeniu printr-o decizie semnata de presedintele Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei. Aceasta decizie obliga firmele care furnizeaza servicii de telefonie mobila, fixa sau Internet sa "puna la dispozitia autoritatii nationale in materia interceptarii comunicatiilor, serverele de management al interceptarii si consolele de administrare si operare pe care le detin in vederea asigurarii functiei de interceptare legala a comunicatiilor".
SRI da vina pe progres
Serviciul Roman de Informatii a reactionat, oficial, in cursul zilei de ieri si ne-a transmis o precizare prin care incearca sa minimalizeze efectele hotararii CSAT si a deciziei presedintelui ANRCTI. Potrivit Biroului de Presa al SRI, "decizia ANRCTI in cauza nu creeaza si nu determina pentru SRI, ci asigura, asa cum prevede si OUG nr.79/2002 privind cadrul general de reglementare a comunicatiilor, cu modificarile si completarile ulterioare (aprobata prin Legea nr. 591/2002), solutia tehnica necesara operationalizarii de catre toti furnizorii de retele sau de servicii de comunicatii electronice a functiei legale de interceptare, in concordanta si cu normele europene in materie, respectiv cu cele ale Directivei 58/2002 a Parlamentului si Consiliului European privind confidentialitatea si comunicatiile electronice." Practic, SRI recunoaste faptul ca va avea acces total la orice echipament al furnizorilor de telefonie si Internet pentru a efectua interceptari. Explicatia data de reprezentantii acestui serviciu secret se bazeaza pe prevederile unor legi care au formulari ce lasa loc interpretarilor, dar si unor posibile abuzuri in materie de interceptari. SRI considera ca s-a hotarat modificarea metodelor tehnice de interceptare avand in vedere faptul ca "pe fondul celor mai recente dezvoltari tehnologice, piata comunicatiilor din Romania a inregistrat in ultimul timp evolutii ample. Acest fapt a necesitat completarea cadrului de reglementare in comunicatii, in acord cu dispozitiile legislatiei interne si cu recomandarile europene in domeniu, inclusiv in ceea ce priveste suportul tehnic al operatorilor pentru interceptarea legala a comunicatiilor.
Marile companii se conformeaza
La solicitarea Mediafax de a preciza daca au pus in aplicare decizia ANRCTI, companiile Orange Romania si Vodafone Romania au precizat ca respecta legislatia in domeniu. "In Romania, ca si in celelalte tari din comunitatea europeana, activitatea de interceptare legala a comunicatiilor este reglementata prin lege. Orange Romania respecta prevederile legale si pune la dispozitia organelor abilitate ale statului, numai in conditiile legii, posibilitatea tehnica de interceptare a comunicatiilor", a precizat Orange Romania. "Vodafone Romania isi desfasoara intreaga activitate pe baza legislatiei in vigoare si respectand normele si reglementarile de industrie. Credem ca ANRCTI este cea mai in masura institutie sa ofere detalii despre aceasta noua reglementare", a precizat si Vodafone Romania.
Presedintia a refuzat sa faca vreo precizare in legatura cu hotararea CSAT din 25 martie pe baza careia a fost emisa decizia ANRCTI. De acum inainte, firmele de telefonie si Internet sunt obligate nu numai sa acorde sprijin tehnic pentru realizarea interceptarilor, dar trebuie sa predea Centrului National de Interceptare a Comunicatiilor (CNIC) din cadrul SRI toata logistica (servere si console-n.r.) pentru a permite acestui serviciu secret sa faca interceptarile ferit de ochii lumii, din sediile sale. Media Link
joi, 3 aprilie 2008
Se intareste statul politienesc

Guvernul Tariceanu a adoptat o Hotarare prin care ministrul de Interne sau prefectii pot institui starea de urgenta sau de alerta in domeniul ordinii publice * Centrul National de Coordonare a Actiunilor de Ordine Publica va functiona in MIRA si va reuni oameni din zece ministere, SRI, SIE, SPP si STS
Guvernul a decis sa infiinteze o megastructura prin care sa poata propune instituirea starii de urgenta sau declararea starii de alerta in domeniul ordinii publice. Prin infiintarea acestei institutii, denumita oficial Centrul National de Coordonare a Actiunilor de Ordine Publica (CNCAOP), Guvernul Romaniei isi intareste structurile de represiune specifice unui stat politienesc. CNCAOP va functiona in cadrul Ministerului Internelor si Reformei Administrative si va coopta reprezentanti din zece ministere si patru servicii secrete. Proiectul Hotararii de Guvern prin care a fost infiintat acest Centru a fost discutat si aprobat, potrivit lui Marius Tache, purtatorul de cuvant al MIRA, de membrii CSAT, in sedinta din data de 25 martie 2008. CNCAOP va gestiona actiunile in caz de criza in domeniul ordinii publice, definita ca fiind situatia care, prin natura, complexitatea, amploarea si intensitatea sa, ameninta sau pune in pericol viata si sanatatea populatiei, mediul, proprietatea, stabilitatea politica, sociala sau economica, ordinea si valorile constitutionale sau indeplinirea obligatiilor internationale ale statului si care face necesara adoptarea de "masuri specifice", prin actiunea unitara a institutiilor si autoritatilor cu competente in domeniu, conform Hotarari de Guvern care a fost deja publicata in Monitorul Oficial. Centrul va fi compus din Ministerele Internelor, Apararii, Afacerilor Externe, Justitiei, Comunicatiilor, Transporturilor, Mediului, Economiei si Finantelor, Agriculturii si Sanatatii, precum si din Serviciul Roman de Informatii, Serviciul de Protectie si Paza, Serviciul de Informatii Externe, Serviciul de Telecomunicatii Speciale. Centrul va fi subordonat ministrului Internelor si Reformei Administrative si va avea in compunere un centru de decizie, format, printre altii, din reprezentanti ai Inspectoratului General al Politiei, Jandarmeriei, Politiei de Frontiera, Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta. Media Link








