Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta Red Eléctrica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Red Eléctrica. Afișați toate postările

miercuri, 2 mai 2012

Bolivia naţionalizează o companie spaniolă de electricitate

"Băieţii deştepţi" din energie au zile grele. Nu în România, ci în Bolivia!

Companiile spaniole au devenit ţinta unor atacuri neaşteptate în America Latină. Cu ocazia Zilei Muncii, statul bolivian a preluat cu forţa furnizorul spaniol de utilităţi Red Eléctrica Corp.

Forţele armate au ocupat instalaţiile şi unităţile companiei de electricitate chiar de 1 mai. „Trăiască ziua de 1 Mai şi trăiască naţionalizarea!", a strigat Evo Morales, preşedintele Boliviei, în faţa sediului companiei spaniole din oraşul Cochabamba (al treilea oraş bolivian ca mărime), în cadrul unei ceremonii transmise în direct de posturile de televiziune.

Preşedintele şi-a motivat decizia prin lipsa de investiţii realizate de Red Eléctrica. Lovitura din Bolivia vine la numai două săptămâni după ce Argentina a naţionalizat compania petrolieră YPF, controlată de grupul spaniol Repsol. YPF este cel mai mare producător de petrol din Argentina. Şi în acest caz, programul de investiţii a fost principalul motiv al naţionalizării, alături de disputele cu între administraţie şi companie. În plus, guvernul argentinian este nemulţumit şi de nivelul scăzut al producţiei, care a forţat ţara să importe ţiţei la preţuri semnificativ mai mari.