Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta nationalizari. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nationalizari. Afișați toate postările

miercuri, 2 mai 2012

Bolivia naţionalizează o companie spaniolă de electricitate

"Băieţii deştepţi" din energie au zile grele. Nu în România, ci în Bolivia!

Companiile spaniole au devenit ţinta unor atacuri neaşteptate în America Latină. Cu ocazia Zilei Muncii, statul bolivian a preluat cu forţa furnizorul spaniol de utilităţi Red Eléctrica Corp.

Forţele armate au ocupat instalaţiile şi unităţile companiei de electricitate chiar de 1 mai. „Trăiască ziua de 1 Mai şi trăiască naţionalizarea!", a strigat Evo Morales, preşedintele Boliviei, în faţa sediului companiei spaniole din oraşul Cochabamba (al treilea oraş bolivian ca mărime), în cadrul unei ceremonii transmise în direct de posturile de televiziune.

Preşedintele şi-a motivat decizia prin lipsa de investiţii realizate de Red Eléctrica. Lovitura din Bolivia vine la numai două săptămâni după ce Argentina a naţionalizat compania petrolieră YPF, controlată de grupul spaniol Repsol. YPF este cel mai mare producător de petrol din Argentina. Şi în acest caz, programul de investiţii a fost principalul motiv al naţionalizării, alături de disputele cu între administraţie şi companie. În plus, guvernul argentinian este nemulţumit şi de nivelul scăzut al producţiei, care a forţat ţara să importe ţiţei la preţuri semnificativ mai mari.

sâmbătă, 28 aprilie 2012

Argentina, fără FMI, dar cu o creştere economică spectaculoasă şi stăpână pe resursele sale naturale

O incitantă incursiune în universul unei ţări aflată într-o o spectaculoasă relansare economică şi într-o efervescentă prezenţă diplomatică, aşa ar putea fi caracterizată expunerea prezentată la Casa Titulescu de către Excelenţa Sa domnul Claudio Perez Paladino, ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al Republicii Argentina, la invitaţia Fundaţiei Europene Titulescu şi a Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI). O ţară pe care distinsul diplomat a caracterizat-o astfel: "Argentina are o populaţie foarte eterogenă alcătuită din mai multe comunităţi etnice şi, cu toate acestea, este o societate orizontală, cu foarte multe oportunităţi şi o mobilitate socială mare”.

Oportunităţi în întâmpinarea cărora a venit proiectul ”Patria Grande”, aşa încât, în prezent, Argentina a devenit un veritabil punct de atracţie pentru locuitorii altor state latino-americane şi chiar ale unor continente îndepărtate.

marți, 17 aprilie 2012

Argentina intenționează să naționalizeze rezervele naturale. Spania ameninţă Argentina că o naţionalizare a Repsol va fi considerată o agresiune împotriva statului spaniol

Ministrul spaniol de externe, José Manuel García-Margallo, a avertizat vineri că “orice agresiune” a autorităţilor argentiniene care “ar viola principiul securităţii juridice” a companiei petroliere Repsol va fi considerată drept o agresiune împotriva Spaniei şi guvernul de la Madrid îşi rezervă dreptul să ia deciziile pe care le consideră oportune, anunţă agenţia EFE.

Argentina a acuzat compania spaniolă Repsol că nu şi-a respectat angajamentele legate de forările de petrol din această ţară şi se vehiculează posibilitatea ca guvernul de la Buenos Aires să naţionalizeze filiala argentiniană a acestei companii, YPF. De asemenea, acestei filiale i-au fost retrase concesiunile petroliere din mai multe provincii argentiniene pentru că nu ar fi investit suficient.

duminică, 15 ianuarie 2012

Moştenitorii Renault au pierdut primul proces prin care contestă naţionalizarea companiei din 1945

Uzinele Renault au aprovizionat Wehrmacht-ul în cel de-Al Doilea Război Mondial, compania fiind sancţionată în 1945 cu naţionalizarea pentru colaboraţionism. Louis Renault a fost închis în 1944 pentru colaboraţionism şi a murit în acelaşi an, în închisoare.

Moştenitorii lui Louis Renault, fondatorul grupului auto care controlează Dacia, au pierdut primul proces în care încercau să obţină despăgubiri pentru naţionalizarea companiei după cel de-Al Doilea Război Mondial, potrivit New York Times.

joi, 18 august 2011

Hugo Chavez va naţionaliza sectorul aurifer din Venezuela

Presedintele venezuelean Hugo Chavez a anuntat ca va adopta o lege privind nationalizarea "exploatarii si exportului de aur" din tara, o lege care sa lupte impotriva "mafiei si a contrabandei", transmite AFP.

Potrivit liderului de la Caracas, legea ar urma sa elimine "anarhia" din sistem. In partea de sud "avem una dintre cele mai mari rezerve de aur din lume si vreau sa va informez ca voi aproba curand o lege care ne va permite sa gestionam zona aurifera, deoarece mafia si contrabanda au pus stapanire pe aceasta zona", a declarat presedintele Venezuelei intr-o interventie telefonica la televiziunea de stat.

"Avem deja o lege care permite statului sa gestioneze exploatarea aurului si a tuturor activitatilor conexe. Vom nationaliza aurul", a adaugat Hugo Chavez, referindu-se la competentele exceptionale ale acestuia, care ii permit sa legifereze legi prin decret prezidential, fara a le trece prin parlament.