Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta aurul Romaniei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta aurul Romaniei. Afișați toate postările

miercuri, 3 octombrie 2012

Tezaurul de la Moscova în atenţia APCE. Lenin ne-a prăduit aurul

de George Damian

Fiecare guvernator al Băncii Naţionale a României preia de la predecesorul său dosarul „Tezaurul de la Moscova” şi asta începând din anul 1922. Mugur Isărescu povestea că această tradiţie constituie un fel de legământ că România nu va renunţa niciodată să ceară cele 94 de tone de aur confiscate de ruşi în 1918. 

Cele mai recente cerectări ale regretatului academician Florin Constantiniu dezvăluie că Lenin a ordonat personal ca aurul din Tezaurul României să fie folosit la zdrobirea „contrarevoluţiei române”. Ultimele evoluţii în cazul Tezaurului de la Moscova s-au petrecut marţi la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), unde au fost adoptate două amendamente care cer Federaţiei Ruse să continue negocierile cu România pentru restituirea tuturor bunurilor revendicate.

marți, 27 martie 2012

Canadianul care a pus mâna pe cuprul României, fondatorul Gabriel Resources, compania care vrea aurul de la Roşia Montană. Tatăl său, chemat în România de Ceauşescu

Sclavii vorbesc mereu româneşte

Stephen G. Roman, un canadian în vârstă de 59 de ani, a câştigat astăzi, prin intermediul unei firme pe care o controlează, licitaţia pentru exploatarea resurselor de la Cupru Min Abrud SA, unde stă ascuns peste 60% din cuprul României - unul dintre cele mai zăcăminte de cupru din Europa. Roman nu este însă la prima întâlnire cu România. Tatăl său a făcut parte din delegaţia canadiană care a elaborat strategia de energie nucleară a României şi a fost chemat în ţară, alături de fiul său, chiar de Ceauşescu, care le-a cerut ajutorul pentru „dezvoltarea exploatării resurselor de uraniu şi de cărbune ale ţării“. Juniorul a pus mâna, după anii '90, pe licenţele de exploatare a aurului de la Roşia Montană, cu ajutorul antreprenorului român Frank Timiş.

Nu se ştiu multe lucruri despre Stephen G. Roman, un canadian de 59 de ani. Nu apare pe nicio listă a celor mai bogaţi oameni, nu şi-a împărtăşit memoriile cu presa – sau oricine altcineva. Numele său este alăturat sintagmei de „cea mai colorată/controversată familie de miliardari din Canada“.

miercuri, 22 februarie 2012

Ştiaţi că… am fost vânduţi?

În 2003, o echipă de oameni de ştiinţă români a inventat o metodă de a extrage aurul şi argintul care nu implica cianurile;

Cantitatea de metale preţioase era recuperată cu un randament de 99,5% la aur şi 91,4% la argint;

În urma procesului rezulta şi un produs secundar de mare valoare - trisulfura de arsen (8.000 de euro/kg pe piaţa mondială);

Prelucrarea a 500.000 de tone din haldele din Maramureş ar fi adus, doar din vânzarea trisulfurii de arsen, 342.000.000 de euro;

sâmbătă, 18 februarie 2012

„Investitorii” ruși exploatează, cu cianuri, aurul românesc de la Baia Mare!

Polyus Gold, cel mai mare producător de aur din Europa (corporaţia miliardarului rus Mihail Prokhorov) a pus mâna pe aurul românesc după ce a cumpărat, în acest an, KazakhGold Group Limited (care deţine 25% din industria auriferă din Kazahstan). Astfel „s-a pricopsit” şi cu o subsidiară în Baia Mare: compania Romaltyn Mining, descendentă a fostei uzine Aurul, numită apoi Transgold (cea implicată în accidentul ecologic transfrontalier din anul 2000).

În aparenţă o parte infimă, neglijabilă, a tranzacţiei, firma din Baia Mare este interesantă pentru Polyus Gold prin prisma faptului că aici se poate relua producţia de aur printr-o tehnologie extrem de rentabilă: cianurarea. Procedurile au început în urmă cu patru ani, de atunci desfăşurându-se o luptă surdă (metoda fiind una controversată în România), dar care se află într-un stadiu avansat.

De 30 de ori mai mult aur decât cifrele oficiale
Prelucrarea cu cianuri a sterilului minier de către Romaltyn Mining are o miză uriaşă. La scurt timp după ce Polyus Gold a devenit proprietar al companiei băimărene, directorul tehnic, Benoniu Munteanu, a afirmat că „SC Romaltyn Mining se bazează pentru procesare pe circa 8,5 milioane tone de steril din Iazul Central, singura resursă aflată astăzi în patrimoniul său”. Adevărul este altul!

joi, 8 septembrie 2011

CHEMARE LA PROTEST! Pentru Roşia Montană, pentru moştenirea străbună şi viitorul urmaşilor noştri!

AU VANDUT TOT!

NU-I LASA SA VANDA AURUL DE LA ROSIA MONTANA!

VINO CU NOI SAMBATA 10.09.2011, ORA 12,oo, LA PALATUL COTROCENI -
Protestul va avea loc la intrarea Palatului Cotroceni de la intersectia Bd. Geniului cu Sos. Pandurilor (poarta mare, auto, langa Aedificia Carpati).
SA PROTESTAM FATA DE INADMISIBILA IMPLICARE A PRESEDINTELUI BASESCU IN PROMOVAREA PROIECTULUI MINIER DE LA ROSIA MONTANA.

O COMPANIE STRAINA VA EXTRAGE ULTIMA MARE REZERVA STRATEGICA A ROMANIEI SI CEL MAI MARE ZACAMANT DE AUR DIN EUROPA.
NE VA LASA UN URIAS PUSTIU SI LACURI DE CIANURA.
VOR PIERI DEFINITIV VESTIGII ISTORICE DACO-ROMANE UNICE IN LUME SI AMINTIREA EROICELOR EPOPEI ALE LUI HORIA SI AVRAM IANCU.

DACA ESTI ROMAN SI TII LA TARA ACEASTA, OPRESTE JAFUL!

PAREREA TA CONTEAZA!

VINO CU NOI!

FUNDATIA "ION GAVRILA OGORANU"
PARTIDUL "PENTRU PATRIE"_________
Relatii la tel.: 0731807061 // 0722749249
e-mail: ogoranu@gmail.com
___________________________________
www.pentrupatrie.ro
www.ogoranu.ro

miercuri, 31 august 2011

Protest la Cotroceni împotriva proiectului Roşia Montană. Băsescu a vorbit cu contestatarii proiectului care jefuieşte munţii de aur şi otrăveşte solul cu cianură

Băsescu spune că se va "ocupa" de desecretizarea contractului pentru Roşia Montană

Protest spontan, marţi seara, în faţa Palatului Cotroceni. Peste 100 de oameni au protestat faţă de susţinerea de către preşedintele Traian Băsescu a proiectului Roşia Montană. "Este interes public să fie exploatate resursele ţării, să creeze locuri de muncă", le-a spus Băsescu protestatarilor din faţa Palatului Cotroceni.
Preşedintele Traian Băsescu a mers, marţi seară, în mijlocul celor peste o sută de protestanţi de la Cotroceni şi le-a spus acestora că nu renunţă la punctul său de vedere privind proiectul de la Roşia Montană, opinie care este bazată pe consultări cu specialişti, informează MEDIAFAX.

Protestatarii i-au reproşat şefului statului că proiectul propus de Gold Corporaţion nu este în interes public.

luni, 29 august 2011

Băsescu face promisiuni deşarte: Aurul extras de la Certej nu va ajunge în tezaurul BNR. România primeşte doar 4%!

România va primi doar 4% din aurul care urmează să fie extras din zăcământul de la Certej, judeţul Hunedoara. Astfel, aurul nu va ajunge în tezaurul BNR, aşa cum promitea preşedintele Traian Băsescu.
Get Adobe Flash player
Exploatarea zăcământului va fi făcută de o companie controlată de un afacerist grec, care a mai încheiat un contract cu ministrul PDL Radu Berceanu.

20% din off-shore-ul deţinut de grec aparţine unor persoane necunoscute, cel mai probabil români, care se vor bucura de o bucată din afacere, scrie DECEnews.ro.

Compania care urmează să exploateze zăcămintele de aur de la Certej este Deva Gold SA, din care statul român deţine doar 20%. Restul de 80% aparţine unui offshore din Barbados, Deva Gold Limited, potrivit decenews.ro.

duminică, 14 august 2011

Statul vrea să dea pe nimic aurul de la Roşia Montană

Pentru exploatarea aurului, potrivit legii minelor, statul percepe o redevenţă de doar 2% din valoarea producţiei. Practic, în cei 16 ani de exploatare a zăcământului, statul va primi anual de la compania Roşia Montană Gold Corporation suma de 23,75 milioane de dolari.

Valoarea rezervelor de aur de la Roşia Montană, la cotaţia din ultima vreme de la bursa londoneză, este cuprinsă între 16 şi 19 miliarde de dolari, dacă luăm în calcul faptul că uncia de aur era evaluată la 1.800 dolari. Din aceşti bani statul poate primi sigur, în situaţia în care ar începe exploatarea aurului, suma de doar 380 milioane de dolari.

Asta deoarece potrivit legii minelor articolul 45 "redevenţa minieră cuvenită bugetului de stat se stabileşte la o cotă procentuală de 2% din valoarea producţiei miniere pentru cărbuni, minereuri feroase, neferoase, de aluminiu şi roci aluminifere, de metale nobile, radioactive, pământuri rare şi disperse, pietre preţioase şi semipreţioase, produse reziduale miniere, roci bituminoase, ape terapeutice, ape termominerale, ape geotermale şi gazele care le însoţesc, gaze necombustibile, nămoluri şi turbe terapeutice".

duminică, 6 martie 2011

Guvernanţii ne ascund adevărul despre bogăţiile României: Blestemul aurului - resursa preţioasă a românilor, exploatată de străini

Emisiunea În premieră debutează la Antena 3 cu o anchetă despre o resursă imensă a României - aurul. Un material realizat în exclusivitate de reporterii emisiunii „În premieră” scoate la iveală cele mai mari bogăţii ale României în rezerve de metale preţioase din minele carpatine, închise de autorităţi după ce au fost declarat „secate”.

miercuri, 2 martie 2011

În Premieră: Aur românesc, exploatat de canadieni. Guvernul se împrumută de la FMI

Un material realizat în exclusivitate de reporterii emisiunii „În premieră” scoate la iveală cele mai mari bogăţii ale României în rezerve de metale preţioase din minele carpatine, închise de autorităţi după ce au fost declarat „secate”.

Specialiştii angajaţi de toate guvernele post - decembriste au promovat ideea că România nu mai are zăcăminte, pretext sub care au decis închiderea tuturor minelor care exploatau aurul, argintul şi cuprul.

Şi dacă tot noi nu avem ce face cu ele, se găsesc străini care să-l folosească cum trebuie şi să ne plătească nouă rămăşiţele, adică ceva taxe şi impozite. Mai mult decât atât, se pare că firma este curtată deja pentru vinderea proiectului.

Mai multe detalii despre bogăţiile ţării, în materialul de mai jos, al emisiunii „În premieră” de la Antena 3.
preluat de pe: http://theworld-we-live-in.blogspot.com/

marți, 8 februarie 2011

Cine sapă după aurul României?

Explorarea şi exploatarea perimetrelor aurifere ale României este un joc între şase firme. Cei mai importanţi actori sunt Gabriel Resources şi un offshore din Isle of Man în jurisdicţia Marii Britanii.
Şase firme private au drept de explorare şi exploatare a resurselor aurifere ale României potrivit datelor Agenţiei de Resurse Minerale.

Aproape jumătate din aceste licenţe sunt deţinute de Romaltyn Mining care caută aur la Tăuţii de Sus, Camarzana, Aluniş Piatra Handal şi Poprad din judeţele Satu Mare şi Maramureş. Trei din patru licenţe au fost obţinute în 2009. Compania este un offshore cu sediul in Isle of Man.