Deputaţii au respins, marţi, cu 135 de voturi pentru, 164 împotrivă şi trei abţineri, moţiunea simplă "Un flagel naţional - plantele etnobotanice" iniţiată de PSD şi PNL. Documentul a fost dezbătut luni în plenul Camerei Deputaţilor în prezenţa miniştrilor de Interne, Traian Igaş, şi al Sănătăţii, Cseke Attila.
Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta legat cu lanturi pentru a se lasa de droguri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta legat cu lanturi pentru a se lasa de droguri. Afișați toate postările
marți, 7 iunie 2011
Parlamentarii ”etnobotanici”: Camera Deputaţilor A RESPINS moţiunea simplă "Un flagel naţional - plantele etnobotanice"
vineri, 27 mai 2011
Un minor din Gugeşti a ajuns la spital după ce a consumat etnobotanice
Un minor în vârstă de 16 ani, din comuna Gugeşti a ajuns aseară la Unitatea de Primire Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean „Sfântul Pantelimon" după ce a consumat plante etnobotanice.
Tânărul, care prezenta tulburări anxioase şi stare de agitaţie psihomotorie, a fost trimis la Focşani de la Spitalul Dumbrăveni.
După ce i-au acordat îngrijirile necesare, medicii i-au eliberat bilet de trimitere la Secţia de Psihiatrie.
sursa: adevarul.ro
luni, 25 aprilie 2011
Dâmboviţa. Doi tineri au bătut un barman pentru că refuzase să le dea bani pentru etnobotanice (video)
Dependenţa de etnobotanice l-a transformat pe un tânăr de 21 de ani într-un bărbat foarte violent. Nu avea bani de droguri, aşa că a snopit în bătaie un barman care a refuzat să-i dea banii încasaţi. Camerele de supraveghere au surprins imagini şocante.
A lovit şi el. Îl ştia pe tânarul care la 4 dimineaţa căuta bani să cumpere etnobotanice. Abia plecase din bar.
Pe imaginile filmate de camerele de supraveghere se vede cum cei doi şi-au împărţit pumni. La un moment dat, însă, a intervenit şi amicul agresorului. Nu a încercat să-i desparta, susţine victima. Dimpotrivă. Ar fi fost momentul când l-a înjunghiat cu o sticla de bere.
vineri, 11 februarie 2011
Un tânăr bucureştean stă legat în lanţuri ca să renunţe la etnobotanice VIDEO
Preferă să stea în lanţuri, decât să se drogheze. Este calvarul pe care-l îndură, conştient, un tânăr bucureştean ajuns la limita dintre viaţă şi moarte din cauza consumului de etnobotanice. Fratele tânărului a murit, tot din cauza drogurilor.
Consumul tot mai frecvent de plante etnobotanice creează disperare în rândul a mii de familii din România. Mihai, în vârstă de doar 24 de ani, din Bucureşti, a ajuns să fie legat în lanţuri de propria mamă pentru a-i salva viaţa.






