Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta droguri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta droguri. Afișați toate postările

marți, 21 februarie 2012

„Prinţul ţiganilor”, arestat azi noapte. Cosmos Tănase a făcut nunta anului între două transporturi de droguri

Procurorii încep să dea răspunsuri la întrebarea: „De unde au cei mai bogaţi țigani atâţia bani fără să deţină nicio afacere la vedere?”. Cosmos, căruia Adi Minune i-a cununat fiul, făcea trafic pe relaţia Spania-România.

Cosmos Tănase, supranumit “Prinţul ţiganilor”, a fost reţinut luni noapte la Iaşi. Procurorii îl acuză că ar fi coordonat o reţea specializată în trafic de cocaină pe relaţia Spania - România.

Cocaină de 130.000 de euro

Procurorii Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate şi Terorism l-au reţinut pe Cosmos pentru 24 de ore şi-l vor prezenta în faţa instanţei de judecată cu propunerea de arestare. Interlopul ieşean este acuzat de trafic de droguri de mare risc şi introducerea în ţară a acestor droguri.

Anchetatorii vorbesc despre o cantitate de 1,3 kilograme de cocaină care ar fi valorat pe piaţa neagră peste 130.000 de euro.

joi, 2 februarie 2012

La numai 20 de ani, un tânăr a ajuns doar piele și os din cauza substanțelor etnobotanice („drogurile legale” din care „statul” își ia partea) - VIDEO

Dupa un an de chinuri si cautari, o mama si-a regasit fiul pe un pat de spital. Complet schimbat, slab si traind parca intr-o alta nume, tanarul de 20 de ani nu mai stia cine este.
Consumul de substante etnobotanice l-a adus in aceasta stare, spun doctorii care-au apelat la politie ca sa-l identifice. Si au reusit sa rezolve cazul necunoscutului ajuns in stare foarte grava la spital.

joi, 13 octombrie 2011

20 de ani de închisoare pentru patronii magazinelor de vise ai căror clienţi mor de la etnobotanice

De acum inainte patronii magazinelor de vise vor trebui sa isi ia autorizatie de la stat, pentru toate substantele pe care le comercializeaza.
Daca in urma analizelor rezulta ca acestea au efecte psihoactive, vor fi scoase de la vanzare. In cazul in care cei in culpa isi vad mai departe de treaba, iar clientii lor mor, risca pana la 20 de ani de inchisoare.

vineri, 7 octombrie 2011

Iaşi. Doi copii de 11 şi 13 au leşinat după ce au fumat etnobotanice găsite pe stradă

Doi copii din Iaşi, de 11 şi 13 ani, au ajuns la spital după ce au fumat etnobotanice găsite pe stradă. Tot la spital a ajuns şi o fetiţă de opt ani, care s-a intoxicat după ce a băut ţuică.
Get Adobe Flash player
Cei doi copii au găsit pe jos o ţigară aprinsă, au luat-o şi au tras câteva fumuri. La scurt timp, au început să se simtă rău.

sâmbătă, 17 septembrie 2011

Bucureşti: A sărit de la etaj după ce a consumat etnobotanice

Un tanar de 30 de ani s-a aruncat, in noaptea de vineri spre sambata, de la etajul trei al unui bloc din cartierul Bucurestii Noi din Capitala.

Potrivit informatiilor furnizate de martori, acesta s-a sinucis dupa ce a consumat etnobotanice. Medicii au incercat sa-l resusciteze, dar nu au reusit.

Vecinii spun ca tanarul era retras, locuia singur si a mai provocat incidente si in trecut. O data a chemat pompierii, anuntand ca ii arde casa, povestesc vecinii, desi nu se intamplase nimic iesit din comun.

Vecinii au mai relatat, pentru Realitatea TV, ca pana la sosirea pompierilor tanarul incepuse sa arunce cu galeti de apa prin apartament si pe holul blocului. sursa: ziare.com

joi, 16 iunie 2011

Poliţist timişorean, condamnat în Austria pentru trafic de ecstasy

Un poliţist timişorean a fost condamnat definitiv de autorităţile din Austria, fiind găsit vinovat de săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de mare risc. Până să fie prins în flagrant alături de alţi complici, agentul Stanca Ioan Lucian a lucrat la secţia 1 de Poliţie din Timişoara. Despre agent existau informaţii că a avut legături strânse cu gruparea condusă de Lucian Torj, trimisă de DIICOT în judecată pentru o serie de infracţiuni cu violenţă. La sfârşitul anului 2008, agentul a fost prins în flagrant de ofiţerii antidrog din Austria, când era în maşină cu patru ţigani. În vehicul au fost descoperite 2.000 de pastile de ecstasy.

marți, 7 iunie 2011

Parlamentarii ”etnobotanici”: Camera Deputaţilor A RESPINS moţiunea simplă "Un flagel naţional - plantele etnobotanice"

Deputaţii au respins, marţi, cu 135 de voturi pentru, 164 împotrivă şi trei abţineri, moţiunea simplă "Un flagel naţional - plantele etnobotanice" iniţiată de PSD şi PNL. Documentul a fost dezbătut luni în plenul Camerei Deputaţilor în prezenţa miniştrilor de Interne, Traian Igaş, şi al Sănătăţii, Cseke Attila.

vineri, 27 mai 2011

Un minor din Gugeşti a ajuns la spital după ce a consumat etnobotanice

Un minor în vârstă de 16 ani, din comuna Gugeşti a ajuns aseară la Unitatea de Primire Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean „Sfântul Pantelimon" după ce a consumat plante etnobotanice.
Tânărul, care prezenta tulburări anxioase şi stare de agitaţie psihomotorie, a fost trimis la Focşani de la Spitalul Dumbrăveni. 

După ce i-au acordat îngrijirile necesare, medicii i-au eliberat bilet de trimitere la Secţia de Psihiatrie.

luni, 25 aprilie 2011

Dâmboviţa. Doi tineri au bătut un barman pentru că refuzase să le dea bani pentru etnobotanice (video)

Dependenţa de etnobotanice l-a transformat pe un tânăr de 21 de ani într-un bărbat foarte violent. Nu avea bani de droguri, aşa că a snopit în bătaie un barman care a refuzat să-i dea banii încasaţi. Camerele de supraveghere au surprins imagini şocante.
A lovit şi el. Îl ştia pe tânarul care la 4 dimineaţa căuta bani să cumpere etnobotanice. Abia plecase din bar.

Pe imaginile filmate de camerele de supraveghere se vede cum cei doi şi-au împărţit pumni. La un moment dat, însă, a intervenit şi amicul agresorului. Nu a încercat să-i desparta, susţine victima. Dimpotrivă. Ar fi fost momentul când l-a înjunghiat cu o sticla de bere.

vineri, 11 februarie 2011

Un tânăr bucureştean stă legat în lanţuri ca să renunţe la etnobotanice VIDEO

Preferă să stea în lanţuri, decât să se drogheze. Este calvarul pe care-l îndură, conştient, un tânăr bucureştean ajuns la limita dintre viaţă şi moarte din cauza consumului de etnobotanice. Fratele tânărului a murit, tot din cauza drogurilor.
Consumul tot mai frecvent de plante etnobotanice creează disperare în rândul a mii de familii din România. Mihai, în vârstă de doar 24 de ani, din Bucureşti, a ajuns să fie legat în lanţuri de propria mamă pentru a-i salva viaţa.

joi, 8 aprilie 2010

Din motive "umanitare", NATO respinge apelul privind distrugerea câmpurilor de mac opiu din Afganistan

sursa: mdn.md

În Afganistan este produs circa 93% din volumul mondial de opium.

Doar în ultimii zece ani din cauza consumului de narcotice produse în Afganistan, doar oficial au murit circa 1 milion de persoane.

Volumul anual al tranazacţiilor cu narcotice de orgine afganeză este evaluat la circa 65 miliarde dolari SUA.

Moldova, Ucraina, Turcia, Bulgaria şi România asigură coridorul sudic de pătrundere a stupefiantelor în UE .