Nu eşti învins decât dacă refuzi lupta. – Mircea Eliade
Se afișează postările cu eticheta etnobotanice. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta etnobotanice. Afișați toate postările

joi, 2 februarie 2012

La numai 20 de ani, un tânăr a ajuns doar piele și os din cauza substanțelor etnobotanice („drogurile legale” din care „statul” își ia partea) - VIDEO

Dupa un an de chinuri si cautari, o mama si-a regasit fiul pe un pat de spital. Complet schimbat, slab si traind parca intr-o alta nume, tanarul de 20 de ani nu mai stia cine este.
Consumul de substante etnobotanice l-a adus in aceasta stare, spun doctorii care-au apelat la politie ca sa-l identifice. Si au reusit sa rezolve cazul necunoscutului ajuns in stare foarte grava la spital.

joi, 13 octombrie 2011

20 de ani de închisoare pentru patronii magazinelor de vise ai căror clienţi mor de la etnobotanice

De acum inainte patronii magazinelor de vise vor trebui sa isi ia autorizatie de la stat, pentru toate substantele pe care le comercializeaza.
Daca in urma analizelor rezulta ca acestea au efecte psihoactive, vor fi scoase de la vanzare. In cazul in care cei in culpa isi vad mai departe de treaba, iar clientii lor mor, risca pana la 20 de ani de inchisoare.

vineri, 7 octombrie 2011

Iaşi. Doi copii de 11 şi 13 au leşinat după ce au fumat etnobotanice găsite pe stradă

Doi copii din Iaşi, de 11 şi 13 ani, au ajuns la spital după ce au fumat etnobotanice găsite pe stradă. Tot la spital a ajuns şi o fetiţă de opt ani, care s-a intoxicat după ce a băut ţuică.
Get Adobe Flash player
Cei doi copii au găsit pe jos o ţigară aprinsă, au luat-o şi au tras câteva fumuri. La scurt timp, au început să se simtă rău.

sâmbătă, 17 septembrie 2011

Bucureşti: A sărit de la etaj după ce a consumat etnobotanice

Un tanar de 30 de ani s-a aruncat, in noaptea de vineri spre sambata, de la etajul trei al unui bloc din cartierul Bucurestii Noi din Capitala.

Potrivit informatiilor furnizate de martori, acesta s-a sinucis dupa ce a consumat etnobotanice. Medicii au incercat sa-l resusciteze, dar nu au reusit.

Vecinii spun ca tanarul era retras, locuia singur si a mai provocat incidente si in trecut. O data a chemat pompierii, anuntand ca ii arde casa, povestesc vecinii, desi nu se intamplase nimic iesit din comun.

Vecinii au mai relatat, pentru Realitatea TV, ca pana la sosirea pompierilor tanarul incepuse sa arunce cu galeti de apa prin apartament si pe holul blocului. sursa: ziare.com

marți, 7 iunie 2011

Parlamentarii ”etnobotanici”: Camera Deputaţilor A RESPINS moţiunea simplă "Un flagel naţional - plantele etnobotanice"

Deputaţii au respins, marţi, cu 135 de voturi pentru, 164 împotrivă şi trei abţineri, moţiunea simplă "Un flagel naţional - plantele etnobotanice" iniţiată de PSD şi PNL. Documentul a fost dezbătut luni în plenul Camerei Deputaţilor în prezenţa miniştrilor de Interne, Traian Igaş, şi al Sănătăţii, Cseke Attila.

vineri, 27 mai 2011

Un minor din Gugeşti a ajuns la spital după ce a consumat etnobotanice

Un minor în vârstă de 16 ani, din comuna Gugeşti a ajuns aseară la Unitatea de Primire Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean „Sfântul Pantelimon" după ce a consumat plante etnobotanice.
Tânărul, care prezenta tulburări anxioase şi stare de agitaţie psihomotorie, a fost trimis la Focşani de la Spitalul Dumbrăveni. 

După ce i-au acordat îngrijirile necesare, medicii i-au eliberat bilet de trimitere la Secţia de Psihiatrie.

luni, 25 aprilie 2011

Dâmboviţa. Doi tineri au bătut un barman pentru că refuzase să le dea bani pentru etnobotanice (video)

Dependenţa de etnobotanice l-a transformat pe un tânăr de 21 de ani într-un bărbat foarte violent. Nu avea bani de droguri, aşa că a snopit în bătaie un barman care a refuzat să-i dea banii încasaţi. Camerele de supraveghere au surprins imagini şocante.
A lovit şi el. Îl ştia pe tânarul care la 4 dimineaţa căuta bani să cumpere etnobotanice. Abia plecase din bar.

Pe imaginile filmate de camerele de supraveghere se vede cum cei doi şi-au împărţit pumni. La un moment dat, însă, a intervenit şi amicul agresorului. Nu a încercat să-i desparta, susţine victima. Dimpotrivă. Ar fi fost momentul când l-a înjunghiat cu o sticla de bere.

vineri, 11 februarie 2011

Un tânăr bucureştean stă legat în lanţuri ca să renunţe la etnobotanice VIDEO

Preferă să stea în lanţuri, decât să se drogheze. Este calvarul pe care-l îndură, conştient, un tânăr bucureştean ajuns la limita dintre viaţă şi moarte din cauza consumului de etnobotanice. Fratele tânărului a murit, tot din cauza drogurilor.
Consumul tot mai frecvent de plante etnobotanice creează disperare în rândul a mii de familii din România. Mihai, în vârstă de doar 24 de ani, din Bucureşti, a ajuns să fie legat în lanţuri de propria mamă pentru a-i salva viaţa.